II Wałbrzyski Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych 2014

II. mezinárodní závod historických vozidel v polském Walbrzychu se uskutečnil 8. – 10. srpna 2014.

Setkání začalo již v pátek, kdy pořadatelé vymezili dostatek času na příjezd a úvodní společenský večer. Centrem dění byl velký moderní odpočinkový areál Aqua – Zdroj. Zde bylo pamatováno opravdu na vše – kamerami i ostrahou střežené oplocené parkoviště pro doprovodná i historická vozidla, komfortní pokoje klidného 3hvězdičkového hotelu s kongresovým sálem, výborná kuchyně, ochotný personál, k dispozici atrakce krásného aquaparku a další.

Ředitelem závodu byl náš dobrý kamarád a pravidelný účastník veteránských setkání v Pardubicích, Polici nad Metují i jinde v Čechách, Andrzej Kamiňski. Se svojí manželkou Gražynou a přáteli z klubu připravili opravdu nabitý program. Sobotní trasa v délce asi 80 km vedla za krásného slunečného počasí převážně ve Walbrzyské aglomeraci a v blízkém okolí. Zavedla nás nejprve do lyžařského areálu na hoře Dzikowiec (836 m.n.m.). Tu jsme zdolali lanovkou a z rozhledny jsme se mohli potěšit nezvyklým pohledem na nedalekou Sněžku. Navštívili jsme bývalý barytový důl v městečku Boguzsow – Gorec, jehož těžní jáma již slouží jen jako technické muzeum. Jako cíl první etapy zvolili pořadatelé kouzelné městečko Szczawno – Zdroj, tedy lázně, kterým nechybí krásná kolonáda a ani slavní návštěvníci v historii. Léčil se zde slavný ruský spisovatel Ivan Turgeněv, britský premiér Winston Churchil a další. Program zde vyvrcholil velmi nápaditě zorganizovanou soutěží elegance za velké účasti návštěvníků a obyvatel lázní. Ve druhé etapě jsme opustili tuto aglomeraci, ve které mezi spoustou zeleně žije více než 120 tisíc obyvatel. Členitá trasa nás pak dovedla do cíle celého závodu na nevelkém historickém náměstí města Walbrzych. To bylo v horkém podvečeru zcela zaplněno. Naštěstí to do areálu Aqua – Zdroj již nebylo tak daleko a tak jsme si před dalším programem mohli odpočinout. Závěrečný společenský večer měl velmi příjemnou, přátelskou atmosféru a pestrý program. Jedním takovým zpestřením bylo promítnutí nepozorovaně natočeného videa z trasy 1. etapy na železničním přejezdu, kde bylo značkou nařízeno zastavení. Iniciátorem tohoto videa byl jeden z pořadatelů, současně učitel autoškoly. Jeho komentářem nad přistiženými hříšníky – účastníky závodu, kteří nezastavili, jsme se pak všichni velice pobavili.

Neděle ráno a dopoledne bylo chvílemi pro naložení strojů, loučení a odjezd domů.

Celé setkání bylo organizačně velice dobře zajištěno. Pořadatelé byli velmi pozorní, přátelští, problémy řešili s klidem. Bylo pamatováno i na spoustu detailů:

–        němečtí i čeští účastníci obdrželi propozice a tištěné materiály ve své mateřštině,

–        tištěné materiály měly vysokou grafickou úroveň a byly velmi přehledné,

–        pořadatelé věnovali velké úsilí propagaci závodu a získali spoustu sponzorů a velkou podporu veřejných institucí, atd.

Startovní pole bylo na naše poměry neobyčejně pestré a čítalo 43 polských, 24 německých a 6 českých strojů (viz odkazy na fotogalerie). Naprostá většina posádek absolvovala závod v dobových kostýmech, často velmi nápaditých.

Téměř žádné soutěžící vozidlo nebylo v neudržovaném a ani v nálezovém stavu. Naopak, pravidlem byl bezvadný stav s důrazem na čistotu, kvalitní čalounění v automobilech a perfektní lak.

Poláci mají ve velké oblibě historické vojenské stroje, velkou část startovního pole tak tvořily ruské a německé motocykly ze II. světové války s uniformovanými a „ozbrojenými“ posádkami.

Účastník soutěže, který pojal jízdu podle přiděleného itineráře jako dobrodružství, rozhodně nebyl zklamán. Itinerář byl velmi úsporný a značení trasy minimální. Ale nakonec dorazili všichni.

Soutěžní disciplíny byly i zde kořením soutěže. Některé byly pro nás originální – např. opravdickou šavlí „useknout“ plamínek tří svíček, orientovat se při odemykání dveří automobilu s nasazenými brýlemi, které simulují pohled člověka s několika promilemi alkoholu v krvi a další.

Celá soutěž byla sledována velkým počtem diváků a také sdělovacími prostředky. Regionální televizní stanice a internetové vysílání přinášelo reportáže již od pátečního večera.

Velmi sympaticky na nás působilo polské přání na rozloučenou – „Přeji široké cesty …“.

Nelze jinak, než poděkovat Andrzeji Kamiňskému a jeho přátelům za krásné setkání a těšíme se na III. ročník této soutěže v r. 2015!

František Štumr

Fotogalerie a zajímavé odkazy:

http://www.moto-weteran.walbrzych.pl/

http://stumr.rajce.idnes.cz/WALBRZYCH_2014/

http://www.staypoland.com/walbrzych-cz.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82brzych

http://aqua-zdroj.pl/