Národní den historických vozidel v pohybu

Národní den historických vozidel v pohybu

V letošním roce byl v ČR stejně jako v jiných zemích vyhlášen „Národní den historických vozidel v pohybu“ , který vyhlásila Federace klubů historických vozidel ČR a byl stanoven na druhou červnovou sobotu. V letošním roce tento termín připadl na 12. 6. 2010.

Veteran klub Pardubice se rozhodl připojit k tomuto svátku historických vozidel.

Smyslem této akce je naplnění motta zachování svobodného pohybu historických vozidel bez omezení pro další generace. Účelem je ukázat veřejnosti evropské kulturní dědictví v pohybu na veřejných komunikacích a upozornit tak na význam historických vozidel v naší společnosti po stránce kulturní, historické, sociální, vzdělávací, a také co do ohleduplnosti k veřejnosti i životnímu prostředí.

Velice rádi jsme přijali pozvání kolegů z VCC Hradec Králové na jejich akci, kterou k této příležitosti připravili a vydali jsme se směr letiště Hradci Králové.
V sobotní ráno jsme se sešli v 8:30 před Kulturním domem Dukla Pardubice kde jsme si krátce řekli, co tento den obnáší a jaký je smysl celé akce.

Následně se vypravila skupina asi třiceti vozidel složena nejen z vozidel našich členů, ale i kolegů z Chrudimi a Přelouče na hradecké letiště.

Po příjezdu na letiště jsme se zaprezentovali a doplnili tak vystavené stroje členů domácího klubu, ale také klubu z VCC Dvůr Králové, pořadatelé měli zajištěný bohatý program, který však museli přizpůsobit momentálnímu letovému provozu a proto byla ukázka vzdušného souboje upravena pro tyto podmínky.

Další částí programu byla prohlídka muzea historických letadel s výkladem.Oko milovníka historických vozidel se mohlo potěšiti přehlídkou více než stovkou historických strojů, která se na sluncem zalitém prostranství letištního areálu sešla a byla prezentována.

Podívejte se na FOTKY z akce!

Dobová hudba po celý den se linoucí a charakter letištních budov které dodali celému rázu akce maximálně dobovou atmosféru v duchu prvorepublikové nostalgie. Z deseti cen které byly pro vystavovatele připraveny jsme pro náš klub získali cenu za nejlepší motocykl, kterou získal předseda klubu David Říha. Příjemné prostředí, pestrý program, množství historických strojů a stejně potrefení kamarádi – co více si může srdce veteranistovo přát. Pořadatelům dík a už se těšíme na příští ročník!