„Zámecká neděle s veterány“, Kvasiny, 9. června 2013

V neděli, 9. června 2013 se uskutečnil celodenní klubový výlet s cílem na zámku v Kvasinách. Pozvání jsme dostali od majitelky zámku paní Soni Klímové, pravnučky Ing. Františka Janečka, zakladatele firmy JAWA.

Foto: Standa Holoubek

Příznivé počasí v uvedený den jsme oceňovali již na srazu krátce po 8 hodině u hotelu Signál na Dubině. K cíli se nás vydalo 9 posádek na motocyklech a 12 v automobilech. Příjemná trasa Pardubice – Sezemice ­– Rokytno – Chvojenec – Vysoké Chvojno – Borohrádek – Čestice –  Častolovice – Libel – Domašín – Solnice – Kvasiny, dlouhá 50 km uběhla v příjemném pomalejším tempu. Cestou se postupně připojily další stroje, krátce před 10 hod tedy vjela do zámeckého parku již slušná kolona. Na nádvoří a v parku již byly zaparkovány historické stroje místních nadšenců. Zanedlouho dorazila i výprava Auto Jawa Klubu ČR, kterou vedl Ing. Jaroslav Antoni, známý sběratel historických strojů a provozovatel malého muzea na Křivoklátě. Celkem se tak sjelo více než 50 historických strojů, které obdivovalo početné množství návštěvníků. Mezi vystavenými stroji byly i skutečné vzácnosti jako např. JAWA 700 – osobní vůz Ing. Františka Karla Janečka, tedy syna Ing. Františka Janečka. Vůz je v perfektním stavu a stále v provozu na „černých značkách“ díky péči pana Josefa Skočdopole. Neobyčejně zajímavým zpestřením tohoto setkání byla improvizovaná ale velice bezprostřední a zajímavá beseda s Ing. Karlem Janečkem, otcem paní Klímové a vnukem Ing. Františka Janečka. I ve věku 85 let je stále velmi aktivním profesorem hry na housle na konzervatoři v Kroměříži, vztah k technice si však jako vystudovaný strojař stále zachovává.

Výstavu historických vozidel doplnila živá hudba v podání skvělé swingové kapely „Pružná těla“ z Rychnova n. Kněžnou. Návštěvníci mohli také současně obdivovat výstavu fotografií Vlastimila Dohnálka a sochaře Petra Pokorného. K tomu bylo zajištěno občerstvení, příjemné prostředí a není divu, že všude panovala výborná nálada.

Po 13 hod se všechna vozidla pod vedením pana Skočdopole vydala na spanilou jízdu obcemi Kvasiny a Solnice. Přátelé z Auto Jawa Klubu ČR pak ještě absolvovali slavnostní fotografování v nedaleké automobilce ŠKODA a poté jsme se všichni vydali na zpáteční cestu.

Děkujeme touto cestou paní Soně Klímové, její rodině a spolupracovníkům za pozvání na vydařené setkání a jsme rádi, že naše účast přispěla k jeho zdárnému průběhu.

František Štumr

Zajímavé odkazy:

1. Život na zámku Kvasiny o.s.

http://www.zamek-kvasiny.cz/

2. Veteránské muzeum Ing. Jaroslava Antoni na Křivoklátě

www.muzeum-krivoklat.cz

3. Rozhovor s Ing. Karlem Janečkem

http://www.kromeriz.cz/index.php?kat=3&id=clanek&fce=detail&i=12188

4. Vyjížďka do Kvasin 22. září 2012

http://www.vccpardubice.cz/cs/component/content/article/1-novinky/133-vyjika-do-kvasin.html

5. Fotogalerie pana Standy Holoubka ze setkání na zámku v Kvasinách

https://picasaweb.google.com/101953607983706903792/ZameckaNedeleSAutoMotoVeteranyNaZamkuVKvasinach962013#