Setkání s veterány – skanzen Krňovice, 6. července 2013

Dne 6. července 2013 se uskutečnilo již tradiční setkání veteránů ve skanzenu v Krňovicích. Velmi pečliví a pozorní provozovatelé skanzenu – rodina Zárubových, pozvali opět všechny okolní veterán kluby, tedy i náš. V uvedený den jsme však byli požádání zpestřit program dětského tábora nedaleko Trhové Kamenice. Proto jsme se v uvedenou sobotu v 9 hod na čerpací stanici Shell na Dukle rozdělili a ve dvou skupinách vyrazili opačnými směry. Naše skupina do Krňovic jela tradiční cestou Pardubice – Sezemice – Rokytno – Býšť – Bělečko – Krňovice. Vzdálenost 27 km jsme výletním tempem v příjemném počasí ujeli tak, že před 10 hod se před námi otevřela brána do skanzenu.

Celkem se sjelo asi 40 historických vozů. Mezi ty opravdu pozoruhodné letos patřil vzorně renovovaný motocykl Gnome&Rhône 500 ccm, moped Stadion z první vyrobené série s třecími tlumiči přední vidlice, Tatra 57 B tmavě hnědé barvy ve stavu, jako kdyby právě sjela z výrobní linky a další. Návštěvníci přijeli v hojném počtu a vedle historických automobilů a motocyklů mohli obdivovat i technické exponáty skanzenu – především stacionární stroje, ale i kompletní vybavení kovárny. Technickou lahůdkou bylo startování majestátního traktoru Lanz Bulldog – otci a malému synkovi Zárubových to s letlampou šlo znamenitě! Byli jsme svědky pečení chleba, přitom jsme mohli obdivovat šikovnost pekařky a její malé dcerky a navíc jsme každý jako výslužku dostali půlku voňavého a ještě teplého chleba. Pořadatelé i letos připravili pro účastníky setkání písemný kvíz. Velká většina posádek tak s tužkou v ruce šmejdila po skanzenu a hledala odpovědi na opravdu “vypečené” otázky. Nakonec tuto soutěž vyhrála naše posádka Zdenda Houfek se spolujezdkyní. Byli opravdu nejlepší, správně mj. spočítali i to, že po skanzenu pobíhá 25 slepic! Ve svém nablýskaném Spartaku si pak odvezli tašku plnou dobrot.

Pořadatelům děkujeme za pozvání, pestrý program, vynikající guláš a úžasnou atmosféru pro setkání s přáteli z dalších klubů. Přejeme jim spoustu spokojených návštěvníků a těšíme se na příští rok!

FOTO: fotogalerie odkaz

František Štumr

Zajímavé odkazy:

1. http://www.krnovice.cz/

2. http://www.vccpardubice.cz/cs/fotogalerie/category/52-krnovice2011.html

3. http://www.vccpardubice.cz/cs/fotogalerie/category/39-krovice-sraz-veteran.html